Не можна підмітати і прибирати в будинку , “виметете” щастя! Церковне свято 23 листопада: про що попросити цього дня і для чого печуть пиріг з капустою

23 листопада за новим церковним календарем згадують святителя Амфілохія, єпископа Іконійського. Про традиції, заборони, народні прикмети дня і кого вшановують цього дня за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

23 листопада 2023 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
23 листопада (6 грудня за старим стилем) – день пам’яті святителя Амфілохія. Амфілохій жив у IV столітті в Кесарії Каппадокійській (нині – територія Туреччини). Він був двоюрідним братом святому Григорію Богослову і близьким другом святителя Василя Великого. Амфілохій був учнем і послідовником святих Григорія і Василя і довгий час жив у пустелі, в самітництві.

Одного разу в сусідній області Іконія помер єпископ. За переказами, святому Амфілохію у видіннях тричі являлися ангели, які закликали його служити. Так він став новим єпископом Іконійським.

Під час своєї служби єпископом Амфілохій прославився як письменник і проповідник. Говорили, що молитва святителя була настільки сильною, що за нею Господь зцілював душевні й тілесні недуги парафіян.

Свято 23 листопада за старим стилем – ддень пам’яті шести апостолів від 70-ти і день пам’яті колесування великомученика Георгія. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 10 листопада.

Про що говорять прикмети на 23 листопада

Прикмети на 23 листопада / фото Annette Meyer, Pixabay
За прикметами дня орієнтувалися, якою буде погода найближчим часом:

якщо погода непогожа і сльотава – значить, такою буде ще довго;
випало багато снігу – зима буде теплою і м’якою;
вранці стоїть усе в інеї – чекай на морози;
іній увечері – до сильного снігопаду.
У народному календарі 23 листопада – свято Митрофанів день, на честь святого Митрофана, якого також вшановують у цю дату.

Що не можна робити 23 листопада
У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

злитися і сваритися;
заздрити;
ображати тварин;
відмовляти в допомозі.
За народними прикметами цього дня не радять міняти місце проживання і голосно розмовляти, а тим паче з’ясовувати стосунки – вважається, що так можна злякати удачу, і вона більше не повернеться.

Що можна робити 23 листопада
У святого Амфілохія просять зцілення від хвороб, фізичних і душевних.

Цього дня у старі часи належало обов’язково спекти пиріг з капустою або варенням. Залишки випічки потрібно віддати тваринам – домашнім або безпритульним, чи птахам. Згідно з прикметами це захистить сім’ю від безгрошів’я.

Тим, хто дотримується посту, дозволяється гаряча їжа з олією і риба.

23 листопада – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Митрофан, Борис, Федір, Олександр, Олексій, Григорій.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*